Godina : 27
Lokacija : kod mog druga sa mog avatera

PočaljiNaslov: milorad cavic   Ned Avg 24, 2008 11:53 pm

Milorad Čavić (Anahejm, Kalifornija, 31. maja 1984) je srpski plivač, član plivačkog kluba "Partizan" iz Beograda. Student je Univerziteta Kalifornije u Berkliju, SAD.

U periodu od 12. decembra 2003. do 26. marta 2004. bio je nosilac svetskog rekorda (50.02 s) na 100 m delfin (u malim bazenima) koji je postavio na Evropskom prvenstvu u Dablinu 2003. godine, koji se i danas (15.decembra 2007.) vodi kao evropski rekord. Na istom takmičenju osvojio je srebrnu medalju u trci 50 m slobodnim stilom. Na Evropskom prvenstvu u Helsinkiju u decembru 2006. godine odbranio je titulu prvaka Evrope u trci 100 m delfin, a osvojio je i drugo mesto u disciplini 50 m slobodno. Na sledećem Evropskom prvenstvu u Debrecinu, 14. decembra 2007., odbranio je titulu prvaka Evrope u istoj disciplini, sa isplivanim pobedničkim vremenom 50.53 s., a 16. decembra, osvojio je i titulu prvaka Evrope u discipilini 50 metara delfin rezultatom 22.89 s.

Na Evropskom prvenstvu u Ajndhovenu u martu 2008, Čavić je osvojio zlatnu medalju u disciplini 50 m delfin stilom, oborivši dva puta u dva dana evropski rekord. Evropska plivačka federacija je Čavića diskvalifikovala sa daljeg takmičenja u Ajndhovenu, uključujući i trku na 100 m delfinom, zato što je prilikom primanja medalje nosio majicu sa natpisom „Kosovo je Srbija“.

Čavić najbrži i u polufinalu!

Najbolji srpski plivač Milorad Čavić bio je najbrži u polufinalu trke na 100 metara delfin na Olimpijskim igrama.

Čavić je stazu preplivao za 50 sekundi i 92 stotinke, osvojio prvo mesto u drugoj polufinalnoj grupi i izborio najbolju, četvrtu stazu za finale. U petoj stazi plivaće osvajač 12 olimpijskih zlata Majkl Felps, koji je bio najbrži u prvom polufinalu, ostvarivši vreme 50,97.

Činjenica da su u polufinalu plivali odvojeno svakako je uticala da Čavić i Felps ostvare nešto slabije rezultate nego u kvalifikacijama, kada ih je direktna borba za prvo mesto podstakla da do poslednjeg metra idu punom snagom.

U prvoj grupi Felps je ponovo bio rezervisan u prvoj polovini trke, okrenuo šesti, ali rutinski pretekao sve rivale i izborio bez problema prvu poziciju. Nije ga zaustavila ni činjenica da je manje od sat vremena ranije osvojio zlato uz svetski rekord na 200m mešovito, kao ni činjenica da je u bazen ušao direktno sa ceremonije u toj disciplini.

Čavićeva polufinalna grupa bila je nešto jača, ali to nije predstavljalo problem za srpskog plivača. On ovog puta nije već pri prvom isplivavanju na površinu ostavio rivale za pola dužine, ali dileme nije bilo. Prvi je okrenuo, lagano držao prednost u drugoj polovini trke i izborio za pet stotinki bolji rezultat od najvećeg rivala.

Svetski rekorder Ian Kroker nije plivao dobro, ali je u finišu uspeo da se izbori za drugo mesto u grupi i četvrto ukupno, a Čavić i Felps ostali su jedini plivači koji su stazu preplivali za manje od 51 sekunde.

Finalna trka u subotu ujutro počinje u 4.07 po našem vremenu

zmajfilm
Admin
avatar

Godina : 27

PočaljiNaslov: Re: milorad cavic   Pon Avg 25, 2008 12:03 am

Finiš trke će svakako izazvati dosta kontroverzi pošto se na TV snimku vidi da je Čavić bio brži od Felpsa. Organizatori olimpijskih igara u Pekingu odbili su žalbu tima Srbije na rezultate trke 100 metara leptir. Vođa srpskog plivackog tima Mladen Kapor posle trke je zatražio od Tehnicke komisije da ponovo pregleda snimak. Srpska delegacija je uložila zvanicni protest na rezultate trke, a pretpostavka je da Čavić nije dovoljno jako pritisnuo plocu.